کارکنان شرکت پپکو در تعطیلات نوروز 1401 مشغول به کار بودند

شرکت تولیدی و دانش بنیان پدیده انرژی پارسیان از همان روز نخست قرن جدید خورشیدی فعالیت خود را پر قدرت و با انرژی آغاز نمود. برخی از کارکنان شرکت پپکو به عنوان شرکتی که نام ارزشمند دانش بنیانی را یدک می کشد، به صورت داوطلبانه در همان تعطیلات روزهای ابتدایی سال هم به سر کار خود آمدند.

پس از آن که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سال 1401 را به نام سال “تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین” نام گذاری نمودند، کارکنان شرکت دانش بنیان پپکو نیز با نشاط و پر قدرت به محل کار بازگشتند. در همین راستا همکاری صمیمانه و بسیار حرفه ای پارک علم و فناوری خراسان رضوی به ویژه در زمینه های زیر مزید بر علت این شروع پر انرژی پپکو بود:

  • باز بودن پارک در تمام تعطیلات نوروز 1401
  • دسترسی شرکت های داخل پارک به برق و کلیه خدمات و امکانات لازم
  • برقراری سرویس رفت و آمد به پارک در نیمه دوم نوروز

با توجه به سهم 4 درصدی شرکت های دانش بنیان در اقتصاد ایران و نقش چشمگیر این شرکت ها در تولید و اشتغال، متن کامل پیام نوروزی مقام معظم رهبری که پیرامون محور اقتصاد دانش بنیانی است را به شرح زیر قرار می دهیم.

پیام نوروزی مقم معظم رهبری

بسم الله الرّحمن الرّحیم

والحمدلله ربّ العالمین و صلّی الله علی محمّد و آله الطاهرین سیّما بقیة الله فی‌الأرضین

یا مقلّب القلوب والأبصار، یا مدبّر اللیل و النّهار، یا محوّل الحول و الاحوال حوِّل حالنا إلی أحسنِ الحال

تبریک عرض میکنم عید نوروز و آغاز سال نو و طبیعت نو و روز نو و روزگار نو را، که امسال مصادف است با ایام نیمه‌ شعبان که متعلق است به خورشید فروزان عالم وجود، حضرت بقیه الله (ارواحنا فداه). تبریک عرض می کنم به ملت بزرگ ایران و به همه‌ ملت های همدل و همسان. به طور خاص تبریک عرض می کنم به خانواده های معظم شهیدان، خاندان های صبور و ارزشمند که ان‌شاءالله خداوند سایه‌ این خانواده‌های معظم را از سر ملت ایران، از سر ما کوتاه نکند و همچنین به جانبازان عزیز و خانواده‌های با گذشت و صبور آنها و همچنین به ایثارگران و خدمتگزاران صمیمی ملت ایران در میدان های مختلف و چه در میدان سلامت، چه در میدان امنیت، چه در میدان مقاومت، چه در میدان علم؛ و به همه‌ این عزیزان تبریک عرض می کنم این روز شیرین و عید مبارک را.

سال دیگری هم گذشت. سال ۱۴۰۰ هم به پایان رسید با همه‌ شیرینی‌ ها و تلخی ها و فرازها و فرودها که در زندگی طبیعی است. زندگی مجموعه ای از همین فراز و فرودها و شیرینی ها و تلخی هاست. اشاره کنم به چند اوج از حوادث ملت ایران، چند فراز، چند شیرینی بزرگ که یکی از آنها مسئله انتخابات بود. انتخابات حقیقتا مهم بود، بزرگ بود. در عین شدت بیماری همه گیر، بیماری کرونا در اوائل سال ۱۴۰۰، مردم آمدند پای صندوق های رأی، و رأی دادند.

خیلی مهم است. در حالیکه اجتماع دو نفر در یک نقطه خطرناک بود. آن روزهایی که ما صدها نفر در روز تلفات داشتیم، شاید پانصد، ششصد و شاید هم بیشتر. در یک چنین شرایطی انتخابات برگزار شد. مردم آمدند شرکت کردند و خب دولتی تازه‌ نفس به میدان آمد که آن‌ طوری که قرائن نشان می دهد، دولتی مردمی و علاقه مند به حرکتها و هدف های مردمی و دارای ریل جداگانه‌ ی غیر از دولت محترم قبلی در حال حرکت هستند و امیدهایی را در مردم زنده کرده‌اند بحمدالله. این یکی از فرازها و اوج های حوادث ملت ایران بود.

یک مورد دیگر مقابله‌ی جدی با بیماری همه گیر کرونا بود که به معنای واقعی کلمه مبارزه شد، مقابله شد. تلفات این بیماری خطرناک از روزی چند صد تا رسید در یک برهه‌ای به روزی بیست تا، هجده تا مثلاً؛ به اینجاها رسید. اگر چه باز یک مقداری بالا رفته، اما تفاوت بین این وضعیتی که خب بحمدالله واکسن در اختیار همه قرار گرفت با آن وضعیت آن روز تفاوت زیادی است.

یک اوج دیگر پیشرفت علم و فنّاوری بود. تولید چند نوع واکسن در کشور که بعضی مورد تأیید جهانی هم قرار گرفت؛ و حرکتهای مختلف علمی و فنی از واکسن بگیرید تا ماهواره، در همه‌ی جهات بحمدالله کشور کارهای مهمی داشت. اینها اوجهای بزرگِ سال ۱۴۰۰ بود. در داخل کشور حوادث گوناگون دیگری هم بود. شیرینی‌های دیگری هم بود.

در عرصه‌ جهانی هم همین جور. یکی از مهمترین حوادث شیرین سال ۱۴۰۰ این بود که آمریکایی ها، در همین اواخر البته، آمدند اعتراف کردند، به زبان خودشان گفتند که ما در فشار حداکثری علیه ایران شکست خفت‌بار خوردیم. تعبیر «خفت‌بار»، تعبیر خود آمریکایی‌هاست. حادثه‌ی مهمی است. ملّت ایران پیروز شد.

ملت ایران توفیق پیدا کرد. هیچ کس نمی تواند این را به خودش نسبت بدهد. ایستادگی ملّت ایران به یک چنین پیروزی بزرگی رسید. حوادث متعدد دیگری هم رخ داد؛ چه در نزدیکی ما، چه در دوردستها که همه ثابت کرد درستی راه ملت ایران در مقابل استکبار را. نشان داد که راه درست همین راهی است که ملّت ایران در مقابل استکبار دارد حرکت می کند. خب این ها شیرینی ها بود.

تلخی هایی هم داشتیم، که از بین همه‌ تلخی ها آنی را که از همه به نظر من سخت‌ تر و مهم تر است عرض می کنم و آن تنگی معیشت مردم، مسئله‌ گرانی ها و تورم و این چیزها بود که خب باید حتماً علاج بشود. [اینها] چیزهای علاج‌پذیری است، مشکلات اقتصادی است که ما امسال امیدواریم بخشی از اینها برطرف بشود، چون همه‌ی اینها دفعتاً بر طرف نمی شود، به تدریج برطرف خواهد شد. این که آدم عجله کند، بگوید نه‌خیر، به همین زودی، واقع بینانه نیست. لکن ان‌شاءالله امیدواریم بعضی از اینها در طول ۱۴۰۱ که سال اول قرن هم هست، ــ قرن پانزدهم هجری شمسی ــ ان‌شاءالله برطرف بشود.

ما در سال های گذشته هر سال یک عنوانی را با نام شعار سال مطرح کردیم برای اینکه مسئولین، عمدتاً قوه‌ مجریه و در حاشیه‌ی آن، قوه‌ی مقنّنه و قوه‌ِی قضائیه و همچنین آحاد مردم ــ آن جایی که به مردم ارتباط مستقیم پیدا می کند ــ در این جهت حرکت بکنند. در بعضی از سالها توفیقات خوبی هم در این زمینه به دست آمده. بعضی جاها هم البته در بعضی سالها کم‌ کاری هایی وجود داشته که در سال ۱۴۰۰ ما مسئله‌ تولید، مانع‌زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها را مطرح کردیم. کارهای خوبی هم نسبتاً انجام گرفته که باز هم ادامه دارد و بایستی ادامه پیدا کند.

در این چند ساله بنده برای شعار سال «تولید» را عمدتاً محور قرار دادم با یک قیدی، با یک خصوصیتی. علت هم این است که تولید کلید حل مشکلات اقتصادی کشور است. تولید ملی در واقع راه اصلی عبور از سختی ها و دشواری های اقتصادی برای کشور است. یعنی مهم ترین مسائل اقتصادی کشور را مسئله تولید، رواج تولید ملّی و رونق تولید ملّی، حل می کند.

طبیعت تولید این است. این است که ما روی تولید تکیه کردیم؛ یعنی رشد اقتصادی را افزایش می دهد، اشتغال ایجاد می کند، تورم را کاهش می دهد، درآمد سرانه را افزایش می دهد، رفاه عمومی ایجاد می کند. علاوه بر این دارای تأثیرات روانی است؛ اعتماد به نفس ملّی را بالا می برد، احساس عزتمندی را در ملّت به وجود می‌آورد. تولید، یک چنین اکسیری است. یک چنین حادثه‌ مهمّی است تولید ملّی، اگر ان‌شاءالله به بهترین وجهی پیش برود.

لذا ما در این چند سال روی مسئله‌ تولید تکیه کردیم. بی‌تأثیر هم نبود، بحمدالله تأثیرات خوبی هم داشت. امسال هم من تولید را می خواهم مطرح کنم. منتها یک لایه‌ جدید، یک چهره‌ جدید از تولید را می خواهم مطرح کنم و آن عبارت است از تولیدی که دارای دو خصوصیت باشد: یکی اینکه اشتغال‌ آفرین باشد، یکی اینکه دانش‌ بنیان باشد.

تولید دانش‌بنیان، متّکی به دانش، دانش جدید و پیشرفت های علمی، و تولیدی که اشتغال‌ آفرین باشد. البته همه‌ تولیدها اشتغال‌ آفرین است منتها بعضی از تولیدها با اینکه سرمایه‌ گذاری‌اش انبوه است، اشتغال‌ آفرینی‌ اش آن چنان نیست، لکن بعضی نه، اشتغال‌ آفرین است که حالا من ان‌شاءالله توضیح این ها را در سخنرانی فردا تا حدودی عرض خواهم کرد.

اگر چنانچه ما تولید دانش‌بنیان را معیار قرار بدهیم و به دنبال تولیدی برویم که دانش‌بنیان باشد با خصوصیاتی که عرض خواهم کرد ان‌شاءالله در سخنرانی روز اول سال، به نظرم می رسد که ما در همه‌ این هدف های اقتصادی‌مان یک تکان خوب، یک حرکت رو به جلوی محسوسی ان‌شاءالله خواهیم داشت. مسئله‌ اشتغال‌ آفرینی هم همین طور.

بنابراین امسال ما شعارمان عبارت شد از این: «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین». این تولید است. البته من درخواست مؤکّد دارم، سال گذشته هم این را گفتم که اکتفا نکنند دوستان به اینکه حالا روی کاغذهای سربرگ های دستگاه های گوناگون بنویسند این عبارت را یا مثلاً فرض کنید که یک تابلو درست کنند در خیابان مثلاً بزنند؛ اینها کار نیست. عمده این است که به معنای واقعی کلمه روی این سیاست گذاری بشود. البته این دولت با وضعی که من مشاهده میکنم، با تحرّکی که رئیس‌جمهور محترم و همکاران ایشان دارند، ان‌شاءالله پیشرفت خواهد کرد. یعنی این شعار روی زمین نخواهد ماند به توفیق الهی. لکن هرچه بیشتر کار بشود، بیشتر تلاش بشود، بهتر خواهد بود.

امیدواریم ان‌شاءالله که خدای متعال برای ملّت عزیز ایران در این سال، در این عید، در این فرصت مغتنم یک‌ ساله خیر اراده بفرماید و مردم را خرسند کند، زندگی ها را ان‌شاءالله شیرین کند، مردم را دلشاد کند و ارواح طیبه‌ شهدای عزیزمان، روح مطهر امام بزرگوارمان، امام راحل (رضوان الله علیه) ان‌شاءالله شاد باشد و سلام و ارادت و اخلاص همه‌ ما را به خاک پای بقیة الله الاعظم (ارواحنا فداه) ان‌شاءالله خدای متعال برساند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

نتیجه گیری

با توجه به جایگاه شرکت های دانش بنیان و نام گذاری شدن امسال به همین نام، شرکت دانش بنیان پدیده انرژی پارسیان (پپکو) امسال را سال بسیار کلیدی و مهمی برای نزدیک تر شدن به چشم اندازها و اهداف از پیش تعیین شده خود می داند.

از این رو قصد دارد با تکیه بر دانش فنی و تجربه متخصصان داخلی خود امیدوار است، با گسترش و ارائه محصولات تولیدی با کیفیت خود، بتواند موجبات رضایت خاطر مشتریان خود را بیش از سال های گذشته فراهم آورد.

همچنین با گسترش دامنه کاری بتواند استخدام نیروی بیشتری داشته و تعداد کارکنان بیشتری را به زیر پوشش کاری و مالی خود قرار دهد. اعتماد و همکاری هر چه بیشتر مشتریان می تواند کمک شایسته ای به پپکو در جهت پیش برد این اهداف در سال جدید باشد.